Zdlouhavý traktát o historii Star Wars, lamentace nad přijetím posledního dílu, dišputace s jeho kritiky a nakonec i jeho recenze.

Přelomová legenda
Někdy v polovině osmdesátých let, ještě na základní škole, jsem byl vášnivým čtenářem anglosaské science fiction. Tedy toho, které se sem dostalo přes železnou oponu. Vesmír, laserové zbraně, intergalaktické lety, teleporty, mimozemšťani… hltal jsem každé slovo a hlava konstruovala fantastické obrazy toho, o čem jsem četl. Jednoho krásného dne, který si pamatuju dodnes, jako by to bylo včera, jsme u kamaráda, jehož tatínek byl hlavoun v nějaké fabrice a tak měli video a pirátské kazety dabované Ondřejem Neffem, pustil první Star Wars.
A já si sedl na prdel. Bylo tam všechno. Obrovské vesmírné křižníky, podivné mimozemské světy, zahulené hospody narvané mimozemšťany všech forem, roboti, antigravitační vznášedla, hologramy, laserové meče… A bylo to udělané tak dobře, jako by to bylo doopravdy. Zhmotnění všech mých divokých představ a ještě něco navíc. Byl to doopravdy šok. Zdálo se mi o tom. Nemohl jsem na to přestat myslet. Tak vyjímečné to bylo. Dnes vám to možná přijde běžné, ale tenktát, v roce 1977 to NIKDO NIKDY NIKDE neudělal a ještě navíc takhle dobře.
Fenomén Star Wars
Nemyslím si, že by Lucas byl skvělý režisér. Je to vizionář a dokázal zhmotnit neuvěřitelný svět, ale donutit herce k nějakým slušným výkonům moc neumí a má i poměrně špatnou ruku na výběr ansámblu. Hamill, Fisherová (RIP) ani Christensen se hvězdami, které by překročily stín Star Wars, nestaly. Jediný kdo se odrazil k hvězdné kariéře byl Ford.
Stejně tak nijak zázračné nebyly ani scénáře původních filmů. Klasická soap opera, herecké výkony a vztahy jak v mexické telenovele, všechno se rozjíždí na dnešní poměry neuvěřitelně pomalu. I když to byl vlastně záměr. Lucas chtěl natočit tradiční hrdinský epos a značně se inspiroval knihou Jopsepha Campbella Hero With a Thousand Faces. Což se mu vzhledem ke Campbellově nadšení asi podařilo.
Kromě toho také už tehdy položil základy dnes již klasické (a trapné) videoherní mechanice “musíme někam jít a něco tam zmáčknout aby se nám někde jinde něco otevřelo” 😉
V čem Star Wars exceluje,je naprosto neuvěřitelně propracovaný svět plný neskutečných detailů. Každý záběr je k prasknutí narvaný informacemi. Nemáte čas sledovat toporné herectví Marka Hamilla, protože za ním zrovna startuje vesmírný křižník, kolem procházejí naprosto bizarní postavy mimozemšťanů, a vy přemýšlíte odkud asi jsou, k čemu mají žábry a k čemu jim slouží ty blikající udělátory, které mají nasazené na hlavě. Podlahu zrovna luxuje Lucasova vize roomba vysavače a kolem projíždí někdo na ochočeném dinosaurovi. National Geographics z jiné galaxie. A k tomu patří i skvěle vymyšlené lore. Hvězdné války to není jen hrdina. To je celý komplexní svět s historií.
A kromě toho mají Star Wars také naprosto dokonalý vizuál…
Úvodní záběr Episody IV. vizuálně obstojí i dnes a stále z něj mrazí.
Produkce je velkolepá. Každý záběr filmu nám ukáže něco nového, většinou gigantického a ještě navíc zabraného z toho nejlepšího úhlu. Když jde 3-CPO po poušti, není to prostě jen poušť. V pár sekundovém záběru, kde by se každý jiný režisér smířil s pískem a robotem, má Lucas kostru obřího dinosaura. Jen tak. Vypadá to cool a vám ještě začne šrotovat mozek, kde se tam vzala a co to je za planetu, že se tam jen tak povalují kotry dinosaurů.
Lucasův svět je “neuvěřitelně uvěřitelný” a reálný. A je taky špinavý, rezatý, zablácený, ošoupaný. Na rozdíl od ostatních scifáren se neodehrává v načančaném hitech prostředí. Rakety jsou omlácené a rezaté. Han Solo má uvnitř Millenium Falconu bordel. Většina děje se odehrává v nějaké divočině – poušti, na zaostalých okrajových planetách galaxie, v bažinách, lesích, zmrzlých pustinách, prastarých ruinách po zaniklých civilizacích. To dokonale kontrastuje s technikou budoucnosti.
No a to všechno korunuje naprosto fantastická výtvarná stránka. Ralph McQuarrie, Roger Christian, Norman Reynolds, Joe Johnston a Leslie Dilley, chlapíci zodpovědní za vizuál filmu, odvedli dokonalou práci, o čemž svědčí to, že jejich výtvory dodnes nezastaraly. Stormtroopeři vypadají pořád futuristicky, designy původních stíhaček, křižníků a raket jsou stále ikonické a moderní. Takřka nic z nových filmů nedokázalo tyhle původní propriety Star Wars překonat a nahradit. Jak Síla se probouzí, tak Rogue One čerpají v zásadě pouze z jejich odkazu. A že je z čeho čerpat! Fantasticky vypadalo v původních filmech prakticky všechno. Hvězdné války jsou designové a výtvarné orgie. K čemuž přispívá rozhodně i skvělá kamera a výborně vybrané prostředí.

Kvalita nestárne
Episoda V byla technicky ještě dokonalejší než New Hope a opět představila celou řadu nezapomenutelných ikonických momentů. Jenže pak se přihodila zvláštní věc. Z šestky se stala podivuhodně hloupá slátanina pro děti, kde medvídci s klacky porazili imperiální armádu a nakonec byl ohňostoj. Ehm.
No a po letech se George Lucas rozhodl natočit první tři díly, když už celou sérii začal čtyřkou. A jakožto majitel nejslavnějšího trikového studia na světě chtěl jít s dobou a dospěl k názoru, že už to půjde celé udělat na počítači. A že si to celé natočí a napíše sám jako první díl.
Výsledek byl strašlivý, protože se Lucas rozhodl navázat na dětinskou šestku. Možná měl strach, že jenom dospělí jeho film finančně neutáhnou, každopádně když jsem si zkusil teď po Rogue One pustit dřívější díly, čtyřku a pětku jsem hltal jako dřív (ale přítelkyni to přišlo strašně nudné a pomalé), zatímco Episodu I. jsem nevydržel ani do poloviny. To už radši Krtečka.
Ahahahaahahah…haha…ha….bleeeee…
Navíc, když se dnes podíváte na původní, takřka čtyřicet let starý film, je to trikově pořád špička. Těžko se tehdy dalo udělat něco lepšího a dodnes to neurazí. Když se ale podíváte na deset let starou trilogii, je to zastaralá tragédie, která vypadá jako dnešní počítačová hra. Herecké výkony jsou strašlivé, přestože si mohl Lucas dovolit mnohem lepší herce než u New Hope. Hlavní hrdina je opět nesympatický a děj je otřesný mix mexické telenovely, nudné a stupidní politiky a scén pro děti s naprosto odpudivými příšerkami.
Scéna konfrontace císaře a rytířů Jedi pod velením Samuela L. Jacksona je pak asi nejtrapnější šermířský souboj v historii kinematografie.
Nutno přiznat, že vizuál, kdyby z něj netrčela počítačovost na sto honů, by byl opět povedený, ale zdaleka už ne tak ikonický jako původní filmy. A je přeci jen fascinující, jak Lucas uzavřel příběh. Všechno do sebe pasuje, kruh se uzavírá. Kdyby nebylo té trapné omáčky a zrudiček z Příšerek s.r.o., mohlo to být docela dobré.
Pokud teď máte pocit, že jsem idiot a novým Star Wars křivídm, tak se podívejte na hodnocení diváků na IMDB. Sdílím většinový názor.
Episode I – 6,5
Episode II – 6,7
Episode III – 7,6
Svět se zbláznil
Tím se dostáváme k meritu věci. Hvězdné války jsou cool. Rakety z nich vypadají cool. Darth Vader a logo SW je cool a vypadá dobře na tričku. Yoda je cool a má cool hlášky. Ale legenda je v zásadě založená na prvních dvou filmech. Myslím, že nejsem sám kdo to tak má.
Jenže teď vyšly dva filmy a reakci na ně naprosto nechápu. Lidé hlásící se k odkazu původních dílů, vynášejí do nebes film, který s tím co bylo na originálech dobré, nemá nic společného, a naopak film, který je zcela věrný jeho odkazu, zašlapávají do země.
Pokus o odohalení proč, je ve skutečnosti důvodem proč tohle celé píšu. Protože mi tohle jednání prostě nedává smysl. A tak jsem se podíval na všechny starší díly (nebo aspoň kolik jsem z některých z nich snesl) a dokonce jsem vytípal srovnácací screenshoty abych porovnal vizuál starých a nových dílů.
Síla se probouzí
Síla se probouzí je po hrozném Star Treku, který nemá se Star Trekem nic společného, další ignorantská rutinní fušeřina od JJ Abramse. Celý film v zásadě vykrádá původní Episodu IV a kromě triků je ve všem horší. Naprosto neispirativním a nezáživným prostředím počínaje, přes kameru připomínající televizní seriál, až po mizernou výpravu. Celý film se odehrává prakticky jen na sedmi místech – úvodní vesnice, pouštní planeta, kosmická loď s příšerama, pralesní ruiny, základna rebelů, nová a jště větší hvězda smrti a zasněžený les. Jediné co z toho vypadá nějak zajímavě je pouštní planeta a to jen proto, že někoho napadlo hodit do pouště ztroskotaný křižník.
Úvodní vesnice si v ničem nezadá z kulisami v řadovém dílu Star Treku z devadesátek. I obrazová kvalita a postprodukce je naprosto trapná. Tohle vypadá jako video z GoPro:
Kosmická loď na které se hlavní hrdinka setká s Hanem Solem je “random dirty space ship” natočený někde ve staré chemičce. Zcela zbytečná a trapná Abramsovská scénka s útěkem před příšerou, je jeho dalším trademarkem. Podobnou scénku měl už v “restartu” Star Treku. Taky tam byla jen proto aby tam byla a zabrala asi 1/5 filmu.
Pralesní ruiny, kam si hrdinové následně zaletí, jsou vykradené z Episody IV a parafrází na ní je i tamní bar. Oboje vypadalo v původní trilogii lépe. Tady je to naprosto nezajímavě zabírané prostředí a detaily vypadají jako kdyby se to natáčelo někde v parku. Jen srovnejte záběry z Episody IV a VII. Schválně co je odkud 🙂
Dva horní záběry jsou ze čtyřky. Dva dolní ze sedmičky. Rozdíl 40 let. Vlastní invence žádná, kopie je horší, menší a nudnější než originál. Jen teď stojí u jezera.
Následná přestřelka je sice bohatá na efekty a má zběsilou kameru, to ovšem nijak neodstraní pocit, že se to natáčelo někde na smeťáku a je to opravdu zbytečné.
Kam vám máme složit tu další hromadu kamení rejžo? Aneb epická scéna made by Abrams. Já bych tohle jako plakát nechtěl. Co vy?
Pak konečně vidíme nového a lepšího Darth Vadera a nového a lepšího “císaře” a dostáváme se k “příběhu”. Což je ta naprosto nejhorší věc na Episodě VII a další ukázka Abramsovi lenosti, hry na jistotu a ignorantství. Nový díl zcela ignoruje dosavadní kánon SW, aniž by se nazýval remakem, nebo restartem. Prostě vzal děj, postavy a prostředí Episody IV, dal jim jiná jména a voilá, máme tu “nové” SW včetně “já jsem tvůj otec” scény, letu kaňonem na Hvězdě smrti a mladého začátečníka z pouštní planety…
I am your father! (“Inovativní” variace na Episodu V z Episody VII)
A originál. Najdi pět rozdílů. (1. Je tam míň kouře.)
Původní Drth Vader byl fakt kruťák
Ten nový má helmu, která se elegancí zdaleka nevyrovná té staré a je spíš emo než kruťák…
Parodie na císaře z Episody IV. Je zvláštní, že renderované postavy z Rogue One se setkaly s vlnou odporu a znechcucení, ale tenhle naprosto tuctový Glum jak vyšitý z nějaké počítačové hry nikomu nevadil…
A jaký by to byl Abramsův film, kdyby nevykradl předlohu do mrtě.
Pokud máte pocit, že Episodu VII nemám rád, tak ho máte správně. Naprosto neinovativní nudná a nepovedená replika. A ještě navíc replika, která kopíruje i chyby originálu. Kupříkladu celá ta eskapáda, kterak se Han Solo a spol dostanou do nejstrašlivější zbraně galaxie a následně se tam procházejí jako by se nechumelilo, až toho synátora teda najdou, je opravdu jak vyšitá z nějakého céčka pro děti. A celé je to zase o tom, že parta hic se snaží zachránit Droida, který má mapu. Fakt děkujeme. Kam máme poslat dary?
No a tomuto veledílu dali přední kritici zhusta hodnocení nejvyšší a rozplývali se nad tím, jaká je to paráda. Fuka 80%. Fila 5/5. A stejně nadšená atmosféra panovala v mojí facebookosféře. IMDB se se mnou na rozdíl od prequelů rozchází: 8,2% od diváků je horší než originály, ale slušné.
Přiznám se, že je to pro mě záhada. Abrams umí natočit dobrý film, ale Star Wars a Star Trek jsou opravdu jen velmi laciné povrchní komerční srágory ve stejném ranku jako Transformers.
Před finálním facepalmem se ještě vyplatí zmínit, jak někteří kritici reagovali na prequely. Franta Fuka dal Skryté hrozbě po rereleasu ve 3D v roce 2012, 70%. Což je asi o 50 víc než si ten film zaslouží. Kamil Fila se rozplýval blahem nad Episodou VII, Episodě I a III. dal 4/5 a Episodě II dal 5/5!!!!!
No a tím se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu…
Rogue One Final Verdikt!
Když jsem poprvé slyšel o Rogue One, první věc co mě napadla, bylo “Disney dojí frančízu”. Když jsem ale viděl první trailer, trochu mě nalomil. Vypadal fakt dobře. Krásný vizuál věrný orginálu, zajímavě zvolené lokace, které by člověk nečekal (Stromroopeři v karibiku jsou překvapivě cool), dobře vypadající akce. No a když jsem zjistil, že Disney si vybral na režii mladého týpka, původem trikaře, který ještě v roce 2010 natočil velmi pěkný indie scifi film Monsters s minimálním náklady, říkal jsem si, že by to mohlo nakonec být i dobré.
Jenže pak jsem před filmem přečetl recenze na webu a od některých kamarádů – ploché charaktery, trapné dialogy, dementní, nebo spíš žádný příběh, trapné počítačové triky, všechno dobré, co tam je, bylo už v traileru, odpudivé CGI rekonstrukce mrtvých herců, nudná akce, žádný humor/trapný humor, příšerná hudba…
Fila to sepsul. Fuka tomu dal 70% (stejně jako Jar Jar Binksovi) a facebookosféra, především lidé co šli na předpremiéru, protože jsou hardcore Star Wars fans, hejtovala jako o život. Trochu mě to znejistilo. Jenže pak jsem si řekl, že když Fila napsal, že to je špatný, musí to bejt skvělý a vyrazili jsme do kina.
A je to boží.
Moje žena řekla, že by na to šla ještě jednou a to tam nebyla skoro žádná láska ani vztahy.
Což je dobře. Protože na Star Wars jsem opravdu nechodil kvůli ocucávání se mezi Leiou a Solem.
Abych to sesumíroval – už začátek je skvělý. Výborně vybrané prostředí, nádherné záběry z Islandu. Typicky Lucasovské “detaily” jako obří prastaré sochy, které na první pohled vypadají jako skály utopené za odlivu v písku. Moře scén a prostředí doslova zahlcené bytostmi všech možných barev a tvarů, fantastická architektura a stroje. Kamera je vynikající, často používá jednobodovou perspektivu, kterou měl tak rád Kubrick, Lucas, Kurosawa i náš Vláčil a dává si dostatečně na čas, abyste si všechno pěkně vychutnali.
No není tohle boží?
Film je prequelem k New Hope, v zásadě popisuje to, o čem se píše v úvodu Episody IV a jelikož se tam popisuje bitva, ve které rebelové získali plány Hvězdy smrti, je to film primárně válečný. Tak trochu něco jako Sedm statečných. Nejdřív hlavní hrdina sežene partu a s ní pak provede sebevražednou misi, na kterou naprosto dokonale a plynule navazuje New Hope.
No není tohle taky boží?
Nejslabší stránkou filmu je asi jeho hlavní hrdinka. Po slušném úvodu se prakticky nijak výrazně neprojevuje. Prostě se jí dějí věci. A to je možná ten hlavní důvod, proč mají někteří lidé na film takovou pifku. Ostatní postavy jsou ale naprosto v pohodě.
Humor? Já se párkrát dobře zasmál, ale pravda to nejsou ty dětinské vtípky z prequelů.
Dialogy? Moc jich tam není. Je to válečný film a dost se tam válčí.
Triky? Fantastické. Netuším co se na nich Kamilu Filovi nelíbilo a opravdu nebylo všechno v traileru. Film je akční jízda a ještě větší obrazové orgie než Lucasovi filmy, přičemž u ničeho jsem neměl pocit, že je to nepřirozené. Což se zdaleka nedá říct o většině Marvelovských šaškáren, které to navíc na rozdíl od Rogue One ještě maskují rozklepanou kamerou a zběsilým střihem. V Rogue One je kamera mnohem klidnější a tak si můžete třeba závěrečnou vesmírnou bitvu patřičně vychutnat a dokonce při tom být schopen chápat co se děje!
A jen tak mimochodem. Závěrečná vesmírná bitva je ta nejlepší vesmírná bitva co jsem kdy viděl. Je krásná. A to včetně TOHO momentu, který některým hnidopichům připadal blbý.
Asi nejvíc mě překvapilo, že akce pěšáků, jeden z hlavních motivů filmu, není tradičně hollywoodsky debilní. Jakožto někdo, kdo si chodí občas zastřílet, jsem alergický na debily rozkročené ve dveřích kosících nepřátelskou přesilu kulometem a tady se to vyskytuje opravdu jen zřídka a většina akce dává smysl. Lidi se chovají v boji logicky a boj je patřičně surový a krutý. Což je u Hvězdných válek značně nečekané. Přestřelky, kdy Han Solo pobíhal po chodbách a střelbou od boku kosil davy Strmtrooperů, mi přišly trapné už tenkrát, když mi bylo deset.
Bohužel ani tady si autoři neodpustili “trademarkovou” scénu Star Wars, kdy hlavní hrdinové musí lézt v nějaké šachtě aby se dostali k čudlíku, který když zmáčknou, tak se něco někde jinde spustí. Je to zcela absurdní a debilní. Ale tohle je v každých Star Wars. Netuším proč, ale je.
Konec byl vskutku nečekaný a jak si někteří stěžovali, že jim hlavní hrdinové nebyli sympatičtí, mě se po nich začalo najednou stýskat…
Zrůdy
A abych nezapomněl – “odpudivé počítačové rekonstrukce původních herců”. Na film jsem šel aniž bych tušil, že tam něco takového je. Když se první 3D postava objevila, po několika minutách mi došlo, že je to TEN původní herec a že už asi nebude naživu, takže to asi bude na počítači. Po bližším zkoumání jsem zaznamenal jisté nedostatky v animaci některých svalů v obličeji a šťouchl jsem do ženy: “Ten je dělanej na počítači…” “Faaaakt?” Další postava na konci filmu je tak provařená, že je na první pohled jasné, že jde o CGI. Tam už mi to přišlo horší, ale pořád mnohonásobně lepší než Glum a obrýlená brambora z baru z Episody VII. No a doma jsem se dočetl, že tam jsou další dvě CGI postavy, které jsem ani nezaregistroval. Podotýkám, že v tomhle směru jsem poněkud víc než laik. V naší firmě jsme 3D skenovali víc než 100 lidí a snažíme se je poměrně úspěšně a co nejrealističtěji zobrazovat ve hře, takže se dá čekat, že budu kritičtější a pozornější než běžný divák.
Tenhle obrázek jsem stáhl z internetu a tak nevím, jestli je to Peter Cushing reálný, nebo CGI. Protože ten CGI vypadal fakt reálně.
Každý považuje za odporné CGI něco jiného. Proti gustu žádný dišputát…
Takže shrnuto a podtrženo, za mě to byl nejlepší Star Was film od epizody IV. Pro George Lucase taky, jak se prý nechal slyšet. Nesoustředil se tolik na postavy a jejich cestu, jako Lucasovi filmy. Místo toho upřednostnil velké události, akci a válku, ale to bych označil spíš za záměr.
Pravda je, že laťka byla posazena skutečně velmi nízko. Natočit něco lepšího než Force Awakens, nebo Phantom Menace není žádná velká dřina a Rogue One má svoje mouchy. Postavy mohly být lepší, chybělo tam pár trochu civilnějších, lidštějších scén, kdy se hrdinové spolu opijí a budou hrát holografické šachy, nebo tak něco. Hlavní hrdinka by toho mohla namluvit poněkdu víc, než ty dvě věty, co za celý film řekla. Ale i tak to byl nejlepší Star Wars film od roku 1980.
Film byl údajně na zásah Disneyho značně překopán a hodně se dotáčelo, netuším tedy jestli jsou chyby vina Disneyho, nebo naopak Disney žehlil Edwardsovi chyby, ale i tak to dopadlo skvěle. A to si myslím nejen já, ale i vox populi na IMDB.
Episode IV – 8,7
Episode V – 8,8
Episode VI – 8,4
Episode VII – 8,2
Rogue One – 8,3
A teď mi teda vysvětlete, jak je možný, že hardcore fanouškům a kritikům se víc líbila Abramsova sterilní kopírka a nevadily jim v ní odpudivé CGI charaktery a počítačové trikové scény a u Rogue One ano, i když to tam ve skutečnosti často ani nebylo? Dal někdo něco do pití před filmem mně, nebo jim?
Nechápejte mě špatně. Každý má jiný vkus. Někdo má rád holky a někdo zase vdolky a tak je to správně. Ale když někdo vyčítá jednomu dílu něco, co prostě není pravda a naopak vyzdvihuje jinde něco, na co jde jeho kritika aplikovat, něco je špatně. Někde se stala chyba.
Které to jsou prosím Hvězdné války z poslední doby, které mají ten skvělý příběh, dialogy a charaktery? Protože od roku 1980 nikdo žádné dobré Hvězdné války nenatočil.
A tak mě napadá asi jediné vysvětlení. Jsou lidé, kterým se na Star Wars líbí přesně to, co nám ostatním vadí a považujeme to za nutné zlo, aby na to chodily i děti a přítelkyně nerdů: mexická telenovelovitost, Han Solo ocucávající princeznu Leiu, pateticky proklamované proslovy padouchů před závěrečnými souboji, medvídci zachraňující galaxii, přiblblé filozofování o síle, roztomilé sradovní příšerky…
JJ Abrams to do svého počinu narval. Prvoplánově, povrchně, trapně okopírované z předchozích dílů, ale je to tam. Jiskření mezi trapnými charaktery, srandovní robot, který se bude skvěle prodávat jako Lego figurka, ultra padouch, kterého ale tak trochu chápeme, I am your father rozhovor… Chtělo by to snad jen víc Ewoků…
Děkuji nechci.
Překvapuje mě jen, komu tohle to chybí. Čekal bych úplně jiný typ lidí. Na druhou stranu já jsem nikdy nechodil v tričku Star Wars, nepřevlékám se do kostýmu Stormtroopera a ve skutečnosti tenhle fandom mě od Star Wars vždycky spíš odrazoval. A tenhle fandom tu patetickou soap operovitost asi chce. Rogue One takhle prvoplánově nalinkovaný není a proto se jim nelíbí.
Mně ano.
Kupodivu to vidim stejně. Ale spíš než fanoušek S, jsem fanoušek sci-fi a startreku. a za me je to tak ze sw 1-3, ty proste neexistujou, 4-6 jsou dobré, 7-9 neexistujou. rouge one je z nich nejlepší.
LikeLike
Mně ano! 🙂 (úplně poslední věta… 😉 )
Moc hezká recenze a “povídání”, spoustu věcí o čem píšete jsem si nikdy v širším kontextu neuvědomil. Musím přiznat že se VII jsem taky trochu bojoval, i když jsem přesně nevěděl proč. Nyní vím, že kamera a navržení vícero scén mě prostě nezaujalo… A souhlasím s CGI Glumem a Bramborou! 🙂
Martin
LikeLike
Rogue One bych do škatulky prvoplánovitosti řadil především! Už jen pro porci fan servisu, který ten film poskytuje. Je nasnadě, že “běžný divák” na rozdíl od hardcore fanouška to možná nevidíte. Ty jemná pomrkávání mu uniknou. Ať už se jedná o postavy z animovaných seriálu, nebo z původní trilogie. Fan servis ve filmu je klad, zde je však na úkor příběhu, který je prostý a předvídatelný. Když odečtu tu omáčku okolo, zbydou mi jen ploché postavy a fádní děj.
Možná i v důsledku hate(u) na prequel(ovou) část se dnešní filmy od Disney točí převážně v duchu nostalgie původních filmů, a proto se nedokáže studio hnout z místa. Možná ani nechce, když se člověk podívá na výdělečnost. I to se dá považovat za povrchní. Vše co většina lidi mělo tak rádo a chtěli zpět, hlavně ne žádnou nudnou politiku a klišé romantiku, či pohádkovost. Aneb ve zkratce, Star Wars ohoblované na kost. Je to byznys a ten risk nepřipouští. Otázkou je, jak dlouho to bude diváky bavit?
Já se k většině neřadím, stejně jako dokáži ocenit kvalitu filmů původních, tak i rozmanitost a expanzi u jejich prequel(u). Nemluvě u technologického progresu ILM a posouvání hranic v oné době. Navíc obě trilogie totiž vyplňuje kvalitní příběh a hlavně vize vypravěče Lucase. Tedy ta hlavní část, kterou Disney nikdy nenahradí. Je to nemožné. Podobně jako Mafie, že…
U trikové části v Rogue One by se několik nepřirozeností také našlo a nejde jen o umělého Tarkina a Leiu, kteří zubu času neodolají ani náhodou. Ale pokračovat dál, to bych byl jen nepatřičný hnidopich.
LikeLike
udělat rozbor na svět a filmy SW a zmínit pouze jedním slovem hudbu a to ještě byla citace hodnocení RO někoho jiného ???
LikeLike
Já jsem se osobně zatím s nikým nesetkal komu by se líbila více VII než Rogue One vyjímaje pseudo-recenzenty, kteří se snad snaží šokovat aby nabrali čtenost.
Jinak tohle je opravdu bravurně napsaná recenze, ale jenom si tak říkám, na co narážíš touhle částí: “Bohužel ani tady si autoři neodpustili “trademarkovou” scénu Star Wars, kdy hlavní hrdinové musí lézt v nějaké šachtě aby se dostali k čudlíku…”
LikeLike